Stadiumi i Kukësit pa hapësirë të dedikuar për biletarinë

“Besoj se ky stadium është trofeu më i madh në Kukës. Falë meritës që ka pasur Kukësi është edhe ky stadium. Ka sjellë trofeun më të rëndësishëm, titullin kampion në Kukës, që ishte utopi...

Jurgen Çika, sportisti kuksian i pari në Europë. Synoj UFC-në.

Talenti kuksian Jurgen Çika del i pari në kampionatin evropian të MMA mes 40 shteteve pjesëmarrëse. Ai shprehet i bindur që në të ardhmen do të garojë në UFC dhe një ditë të mund...

Lirikë Kuksiane 5 – Dhandërr ô, dhandërr ĕ

Natyrisht që në një dasëm dy personazhet kryesorë janë dhëndrri me nusen por në këtë këngë lirike vihet në dukje puna e dhëndrrit në organizimin e të gjithë ceremonisë. Përpos lodhjes, rraskapitjes dhe mundimit...

Këngët epike në dimensionet transnacionale

Është pothuajse e përditshme që gjatë një dite veshi ynë të dëgjoj në qytet tinguj këngësh tradicionale me temë epike të zhanrit këngë me ҁifteli apo sharki. Më e ҁuditshmja është së këta këngë...

Ndalohet goditja me shishe në fushë!

Ndeshja Kukësi – Partizani, e luajtur më datë 20 shtator në stadiumin Kukës Arena, krejt papritur e pandehur, u kthye në një arenë demash. Futbollin e bëjnë edhe më të bukur tifozët, por në...

Asgja t’re nga fronti i dyluftimit

Titulli i vendosur mund të ngjante më shumë me një ftesë për ndonjë prolog nga Luftërat Botërore, aty ku jetët e humbura fluturonin më shpejt se sa plumbat. Shkrimtari gjerman Erik Maria Remark në...

Emërtimi tendencioz i Kosovës në tabelat e qarkullimit rrugor shqiptar

Rruga e ashtëquajtur e Kombit, autostrada Durrës-Morinë, si të gjithë rrugët e tjera në Shqipëri ka problematikat e saj infrastrukturore kronike. Përgjegjës për kontrollin dhe mirëmbajtjen e kësaj rrugë është Autoriteti Rrugor Shqiptar në...

Na ishte një herë Teatri i Kukullave në Kukës

“Hej kan fillu kukllat, ka fillu teatri i kukllave n´televizor”! Ky ishte refreni i paraditeve tё sё dielave, njё ritual i mirёfilltё i fёmijëve të viteve 70-80 tё qytetit tё Kukёsit. Pikёrisht ky ritual...